Петите Симфонии  - Билети

Детайли за събитието

„Петите Симфонии - ФИНАЛЪТ“

Диригент - Григор Паликаров

Солист - Лора Маркова – цигулка

В програмата:

Жан Сибелиус – Концерт за цигулка и оркестър

Лудвиг ван Бетовен – Симфония №5 до-минор

Оркестър на Държавна опера Варна

ГРИГОР ПАЛИКАРОВ (род. през 1971 г. в гр. Пловдив) завършва НУМТИ „Добрин Петков” – Пловдив със специалност пиано с пълен отличен успех и златна значка през 1990 г., след което и Националната Музикална Академия „Проф. Панчо Владигеров” в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при акад. проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано – при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев.

Специализира композиция в рамките на два летни курса при проф. Ерих Урбанер от Виенския университет за музика и сценично изкуство.

Дебютира на оперна сцена още като студент (на 22 години), когато дирижира “Риголето” в оперните театри в Плевен и Стара Загора.

От януари 2000 г. до април 2019 г. е щатен диригент в Софийска опера и балет, а репертоарът му включва повече от 60 оперни и балетни заглавия.

Към настоящия момент маестро Паликаров е професор по оперно-симфонично дирижиране в НМА „Проф. П. Владигеров", където преди това успешно защитава докторска степен по музика през 2017 г. и доцентура през април 2019 г.

От сезон 2005/2006 г. до момента той е и главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество “Маестро Г. Атанасов” – гр. Пазарджик.

Проф. д-р Григор Паликаров е чест гост – диригент на много оркестри и оперни театри в страната, сред които: Софийска филхармония. Симфоничен оркестър на Българското национално радио, Класик ФМ оркестър – София, на който е и постоянен диригент от сезон 2008/09, Държавните опери в Пловдив, Варна (на която е постоянен гост-дорогент от сезон 2021/22 г.), Бургас и др. Сред поредицата му от диригентски изяви специално място заемат многобройните студийни записи на различни творби със Симфоничния оркестър на Българското Национално Радио, както и участията му в престижни национални и международни музикални фестивали.

Григор Паликаров редовно осъществява и множество гастроли в чужбина в страни като Германия, Австрия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург, Русия, САЩ, Словения, Гърция, Полша, Румъния, Украйна, Тайван, Холандия, Великобритания, Португалия, Мексико, Корея, Япония, Уругвай, Китай и др.

Наред с диригентската си дейност Григор Паликаров също композира и концертира като пианист. Някои от творбите му са изпълнявани на редица фестивали и са записвани нееднократно. За успешните си изяви като композитор и пианист е удостояван с редица национални и международни награди от конкурсите "Светослав Обретенов", "Албер Русел", "Музиката и Земята" и др. Той е носител и на множество други престижни награди, сред които: „Кристална лира” на СБМТД (четирикратно – 2002, 2012, 2017 и 2022 г.), „Златно перо”- 2009 г., „Емил Чакъров” – 2019 г. и „Златна лира“ на СБМТД за изключителен принос към българското музикално изкуство и по повод 50-годишнината му през 2021 г.

В рамките на два мандата е бил председател на “Менса”–България – клон на световната организация на хора с висок коефицент на интелигентност.

ЛОРА МАРКОВА е родена в София и започва да свири на цигулка на 5 годишна възраст в класа на Благородна Танева в НМУ „Любомир Пипков“. Лауреат е на редица награди от национални конкурси, по значимите от коита са първите награди от конкурсите „Млади виртуози“2013, „Добрин Петков“2013 „Недялка Симеонова“ 2014, и „Гран При“ от конкурсите „Музиката и земята“2018 „Надежди, майстори и таланти“2019, „Асен Диамандиев“ 2020, „Недялка Симеонова“2021. Международните и отличия и призови награди са от конкурсите „Андреа Постакини“2014 и „Пиколо Виолино“, Италия 2014 „Антон Рубинщайн“, Германия 2017 „Одеса“, Украйна 2018, „Концертино Прага“, Чехия 2019. През 2020 г. получава първа награда от международния конкурс „Леонид Коган“ , Брюксел, а през 2021 става лауреат на първа награда от престижнияконкурс за цигулари „Тибор Варга Джуниър“ в Швейцария, което и дава възможност за многобройни концертни изяви и покана за рецитали в Базел и Женева от Швейцарската продуцентска агенция “AMG Rising Stars”.

През 2020 г. предаването Алегро Виваче на БНР присъжда на Лора специалната награда за млад талант на името на „Олга Камбурова“ , а през 2021 е номинирана за „Млад музикант на 2020“. Лора е лауреат и на голямата награда за „Полет в изкуството“ на фондация „Стоян Камбарев“ за 2020г.

Соловите и изяви във фестивали и концерти включват: „Дни на България“ във Франкфурт, „Музика мунди“, Брюксел, „Съкровища от България“, Карнеги Хол, Ню Йорк, и други във Франция, Италия, Гърция, Германия, Швейцария, Португалия и работи с диригентите Доменико Масон, Джанкарло Гуарино, Леонид Кербел, Марек Шедиви, Александър Гордън и др.

В България концертира като солист на Плевенска Филхармония, Класик ФМ Оркестър, „Симфониета „София“, Видинска Филхармония, Симфониета Шумен, Симфониета Враца и др. в сътрудничество с диригенти като Емил Табаков, Григор Паликаров, Йордан Камджалов, Максим Ешкенази, Павел Златаров, Цанислав Петков, Калина Василева.

Лора се изявява активно и като камерен музикант. В дуо със Сион Найман (виолончело) са носители на специална награда „Бохуслав Мартину“ от международния конкурс „Концертино Прага“, Чехия 2021, първа награда от международния конкурс „Музиката и земята“, София 2021 и първа награда от националния радио конкурс „Кантус Фирмус“, 2021.

Участвала е в майсторски класове и академии на проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Дора Шварцберг, проф.Леонид Кербел, проф.Захар Брон, проф. Иври Гитлис, проф. Павел Верников, проф. Светлана Макарова, Райнер Шмид, Борис Гарлицки, Веско Ешкенази, Светлин Русев, Мила Георгиева и др.

Стипендиант е на Фондация „Йордан Камджалов“, Министерство на културата на РБ.

Стипендиант е на Леонидас Кавакос и Dakk App за 2021г.

От 2022 г. Лора продължава образованието си като студент в Музикалната академия „Ханс Айслер“, Берлин в класа на професор Коля Блахер.