ПРОЛЕТЕН ГАЛА КОНЦЕРТ - Билети

ПРОЛЕТЕН ГАЛА КОНЦЕРТ  - Билети

Детайли за събитието

11 май 2025, 19:00 ч., Голяма зала „България“

ПРОЛЕТЕН ГАЛА КОНЦЕРТ на Академичен оркестър КАМЕРАТА ОРФИКА НБУ с финалистите от Международния цигулков конкурс Cantus Firmus, София 2025

Диригент: Кристиан Шулц

Програма: Волфганг Амадеус МОЦАРТ – Концерти за цигулка KV 216, KV 218, KV 219 (№ 3, № 4, № 5)

Георги АРНАУДОВ – Canticum за цигулка и оркестър (световна премиера)

Волфганг Амадеус МОЦАРТ – Симфония № 40, KV 550

Първото издание на Международния цигулков конкурс Cantus Firmus се реализира в София от 9 до 11 май 2025 година. В състезанието участват млади изпълнители от цял свят, а основна цел на конкурса е да насърчи талантливите музиканти по пътя им към осъществяване на международна кариера и да подчертае значението на музикалното образование за младите хора. В Гала концерта ще участват тримата финалисти, които ще представят с оркестър по една част от цигулковите концерти № 3, № 4 или № 5 от Волфганг Амадеус Моцарт. Задължителна пиеса за този финален тур също е и творбата Canticum за цигулка и оркестър, създадена специално за конкурса от българския композитора Георги Арнаудов. Реномираното жури в състав проф. д-р Марио Хосен (почетен професор на НБУ, председател на журито), проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Павел Верников, проф. Рута Липинайтите-Савицкене и проф. Филип Драганов по време на концерта ще определи крайното класиране. В края на събитието ще се състои тържествено връчване на наградите на всички лауреати.

Концертът е част от програмата на Европейски музикален фестивал 2025 и Майски дни на изкуствата на Нов български университет. Реализира се с финансовата подкрепа на Нов български университет, Национален фонд „Култура“, Министерството на културата на Република България, Столичната община. Основни партньори са Нов български университет и Софийска филхармония.

Кристиан Шулц е изтъкнат диригент с международна кариера. Бивш генерален секретар на Jeunesse musical Austria, най голямата музикална младежка концертна агенция в Европа и съветник в комитета по развитие на музикалната култура на Австрия. Той е Първи гост-диригент на Държавната филхармония Арад (Румъния) от 2003 г. и Главен диригент на „Mozart Collegium Vienna“ от 2005 година. Като музикален директор на концертната серия „Schwingungen“ в Златната зала на Виенския Музикферайн, той е сред най-изтъкнатите фигури в европейската класическа музика.

Георги Арнаудов е роден в известно семейство на музиканти. Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Посещава композиторски курсове към Академията за изящни изкуства във Флоренция, Италия. Работи с автори като Брайън Фърнихю, Тон де Леув, Божидар Спасов. Защитава докторската дисертация в Нов български университет. Той е автор на симфонични, камерни, вокални и хорови произведения, творби за пиано, музика към игрални филми, театрални постановки и танцов театър. Често написаната от него музика е създадена в тясно сътрудничество с известни хореографи и режисьори. Голяма част от вокалните му творби са написани по антични и средновековни текстове или текстове от епохата на Българското възраждане. Носител е на редица национални и международни награди. Арнаудов е почетен професор на Нов български университет.

Пролетният концерт на академичен оркестър „Камерата Орфика НБУ“ и съпътстващите го семинари са ключови инициативи на Нов български университет като водещ културен и академичен център в България и Европа. Университетът е критерий за високо майсторство в образованието.

Места за настаняване в близост

Намерете място за настаняване близо до Bulgaria Hall, Sofia